Bilgi Paylaşımı

Nazif'in Düğmeleri

Arkadaşlarınızla paylaşın:

Tesadüfen karşıma çıkan düğme koleksiyonu Bursa Kent Müzesi’nde bir yıldır sergilenmekteymiş!

Düğmelerin anlamı ve gizemi şekilleri çocukluğumda yapmaya başladığım düğme koleksiyonu hepsi bu sergiyi gezerken canlanıverdi.

Bu sergide düğmelerle başlayan yolculuk Nazif’in hikayesi ile bambaşka duygularla beni uğurladı.


Hikaye şöyle başlamış;

Selanik’ten Bursa’nın İznik ilçesine göç eden düğme ustası bir ailenin ferdi olan Emine Hanım ve Ahmet Bey’in Haşim adında bir çocuğu olur.Haşim 1930 yılında 5 yaşındayken babasıyla İznik Gölü’nde kayıkla yolculuk yaparken boğularak hayatını kaybeder. 


Minik çocuktan geriye sadece üzerinde bulunan ceketi kıyıya vurur. Hayatını kaybeden Haşim’in annesi Emine Hanım bu ceketi çocuğundan hatıra olarak saklar.

Emine Hanım daha sonra İznik Çarşısı’nda yoğurt satmaya başlar. Burada annesi vefat etmiş, kendi ölen çocuğuyla aynı yaşta olan Nazif isimli çocukla tanışır. Daha sonra bu çocuğun babasıyla evlenirler.

1935-1950 yıllarında sokaklarda çocuklar arasında düğme oyunu çok modadır. Nazif bir gün evde hayatını kaybeden Haşim’in kıyıya vuran ceketini bulur ve o ceketteki düğmeleri keserek oyunda kullanırve oyunda bu düğmeleri kaybeder. Bunu Emine Hanım öğrendiğinde çok üzülür ama Nazif’e de kızamaz. Nazif ise üvey annesinin üzüldüğünü görerek kaybettiği düğmeleri bulmak için sürekli düğme oyunu oynayıp kazandıklarını annesine getirir fakat kaybettiği düğmeleri bir türlü bulamaz.

Nazif 15 yaşına geldiğinde çıktığı ağaçtan düşerek bacağı kırılır. Kangren olan bacağı kesildiğinde rahatsızlığını atlatamaz ve 1943 yılında hayatını kaybeder. Nazif’in hayatını kaybetmesinden sonra Emine Hanım ve Rasim Bey'in Tenzile isminde bir kız çocukları olur.

Tenzile Güler, Almanya’ya yerleşir ve burada uzun yıllar çalışır. 1981 yılında da Almanya’dan İznik ilçesinin Çakırca köyüne baba evine gider ve burada kendisi doğmadan 4 yıl önce ölen abisi Nazif’in düğmelerini küplerin içinde bulur.

 Düğmelerin hikayesini öğrenerek bunları Almanya’ya götürür. Burada düğme koleksiyonunu genişletmeye başlar.Daha sonra ailesinin hikayesini kitap haline getirir ve biriktirdiği düğme koleksiyonunu Bursa Kent Müzesi’ne bağışlar.

Koleksiyonda 4 bin adet düğme var. Bunların bir kısmı Nazif’in kendi topladığı düğmeler ve Tenzile Güler’in Avrupa’dan topladığı düğmelerden oluşmakta. Dünyanın farklı ülkelerinden düğmeler toplanarak düğme sayısını genişletilmiş.

Böyle sıcak ve acıtan hikayesi ile beni ve gezenleri etkileyen ve toprağımız insanlarının nasıl hayatlar yaşayıp bugünlere gelişini anlatan hikayesi ile sizler de tanışmak isterseniz adres Bursa Kent Müzesi.

 


 Haftanın En iyi konuları

Kimler Çevrimiçi

1 Ziyaretçi(ler) çevrimiçi:
Misafir(ler)1
Kullanıcı Listesi
JuriTurk çevrimiçi 3 saat önce
Bizi Nasıl Buldunuz ?