Ayağını yorganına göre uzatmak ( Harcama Planı Yapma )
Bütçe Nasıl Oluşturulur? Harcama Planı Yapmak Borçları kapatmak için yazımızda tavsiyeler bulacaksınız. Muhtemelen her ay paranızın nereye gittiğini belirlemenin bir yoluna ihtiyacınız vardır. Bir şablonla bir bütçe oluşturmak, mali durumunuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı
Bütçe Nasıl Oluşturulur? Harcama Planı Yapmak


Borçları kapatmak için yazımızda tavsiyeler bulacaksınız. Muhtemelen her ay paranızın nereye gittiğini belirlemenin bir yoluna ihtiyacınız vardır. Bir şablonla bir bütçe oluşturmak, mali durumunuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir ve hedefleriniz için paradan tasarruf etmenizi sağlar. İşin püf noktası, sizin için işe yarayan mali durumunuzu izlemenin bir yolunu bulmaktır. Aşağıdaki adımlar bütçe oluşturmanıza yardımcı olabilir.


Adım 1: Net gelirinizi not edin
Bütçe oluşturmanın ilk adımı, kazanacağınız para miktarını belirlemektir. Ancak, toplam maaşınızı harcamanız gereken miktar olarak düşünüyorsanız, karşılayabileceğinizi abartmanın kolay olduğunu unutmayın. Bütçe çalışma sayfası oluştururken Sosyal Güvenlik, vergiler, 401(k) ve esnek harcama hesabı tahsisleri için yaptığınız kesintileri çıkarmayı unutmayın. Nihai eve dönüş ücretinize net gelir denir ve bu, bütçe oluştururken kullanmanız gereken sayıdır.

Serbest veya yarı zamanlı çalışıyorsanız, düzensiz geliri yönetmek için bazı ipuçlarını bir araya getirdik .

İpucu: Bir hobiniz veya yeteneğiniz varsa, gelirinizi artırmanın bir yolunu bulabilirsiniz. Ek bir gelir kaynağına sahip olmak  , işinizi kaybederseniz de yardımcı olabilir.

2. Adım: Harcamalarınızı takip edin
Nerede ayarlamalar yapabileceğinizi bilmeniz için harcamalarınızı takip etmek ve kategorilere ayırmak faydalı olur. Bunu yapmak, neye en çok para harcadığınızı ve nerede kısmanın en kolay olabileceğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Tüm sabit giderlerinizi listeleyerek başlayın. Bunlar, kira veya ipotek, kamu hizmetleri veya araba ödemeleri gibi düzenli aylık faturalardır. Bunları azaltmanız pek olası değildir, ancak aylık gelirinizin ne kadarını aldıklarını bilmek yardımcı olabilir.

Ardından, tüm değişken harcamalarınızı listeleyin; bakkaliye, gaz ve eğlence gibi aydan aya değişebilenler. Bu, kısmak için fırsatlar bulabileceğiniz bir alandır. Kredi kartı ve banka hesap özetleri, genellikle aylık harcamalarınızı sınıflandırdıkları veya kategorilere ayırdıkları için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

İpucu: Günlük harcamalarınızı, kullanışlı olan herhangi bir şeyle (kalem ve kağıt, bir uygulama veya akıllı telefonunuz) kaydedin. Bank of America’da hesabınız varsa bu harcama ve bütçeleme aracını kullanabilirsiniz .

3. Adım: Hedeflerinizi belirleyin
İzlediğiniz bilgileri gözden geçirmeye başlamadan önce, kısa ve uzun vadede gerçekleştirmek istediğiniz tüm finansal hedeflerin bir listesini yapın. Kısa vadeli hedeflere ulaşmak bir yıldan uzun sürmemelidir. Emeklilik veya çocuğunuzun eğitimi için birikim yapmak gibi uzun vadeli hedeflere ulaşmak yıllar alabilir. Unutmayın, hedeflerinizi kesin olarak belirlemek zorunda değilsiniz, ancak bir bütçe planlamaya başlamadan önce önceliklerinizi belirlemek yardımcı olacaktır. Örneğin, kısa vadeli hedefinizin kredi kartı borcunu azaltmak olduğunu biliyorsanız, harcamaları kısmak daha kolay olabilir.

4. Adım: Bir plan yapın
Önümüzdeki aylarda ne kadar harcayacağınızı anlamanıza yardımcı olması için derlediğiniz değişken ve sabit giderleri kullanın. Sabit giderlerinizle, ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini oldukça doğru bir şekilde tahmin edebilirsiniz. Değişken giderlerinizi tahmin etmeye çalışırken geçmiş harcama alışkanlıklarınızı bir rehber olarak kullanın.

Harcamalarınızı, sahip olmanız gereken şeyler ile sahip olmak istediğiniz şeyler arasında daha da bölmeyi seçebilirsiniz. Örneğin, her gün işe arabayla gidiyorsanız, benzin muhtemelen bir ihtiyaç olarak sayılır. Bununla birlikte, aylık bir müzik aboneliği bir istek olarak sayılabilir. Bu fark, ayarlama yapma zamanı geldiğinde önem kazanır.

Adım 5: Gerekirse harcamaları kısın
Tüm bunları yaptıktan sonra, bütçenizi tamamlamak için ihtiyacınız olan şeye sahipsiniz. Gelirinizi ve harcamalarınızı belgeledikten sonra, nerede paranızın kaldığını veya nerede kısabileceğinizi görmeye başlayabilirsiniz, böylece hedeflerinize ayıracak paranız olur.

Harcama kesintileri aranacak ilk alandır. Evde bir film için film gecesini atlayabilir misin? Ne kadar paranın serbest kaldığını görmek için takip ettiğiniz sayıları ayarlamayı deneyin. Harcamalarınızı isteklere göre ayarladıysanız, harcamalarınızı  ihtiyaçlara göre değerlendirin . Evde internete ihtiyacınız olabilir, ancak mevcut en hızlısına mı ihtiyacınız var?

Son olarak, rakamlar hala artmıyorsa, sabit giderlerinizi ayarlamaya bakabilirsiniz. Bunu yapmak çok daha zor olacak ve daha fazla disiplin gerektirecek, ancak yakından incelendiğinde bir “ihtiyaç” sadece “ayrılması zor” olabilir. Bu tür kararlar büyük takaslarla birlikte gelir, bu nedenle seçeneklerinizi dikkatlice tarttığınızdan emin olun.

İpucu:  Küçük tasarruflar  çok para kazandırabilir, bu nedenle küçük şeyleri gözden kaçırmayın. Her seferinde küçük bir ayarlama yaparak ne kadar fazladan para biriktirdiğinize şaşırabilirsiniz.

6. Adım: Kontrol etmeye devam edin
Yolda kaldığınızdan emin olmak için bütçenizi düzenli olarak gözden geçirmeniz önemlidir. Aylık harcamalarınızı  size benzer kişilerinkiyle de karşılaştırabilirsiniz . Bütçenizin birkaç unsuru sabittir: Zam alabilirsiniz, giderleriniz artabilir veya hedefinize ulaşmış ve yeni bir plan yapmak isteyebilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, yukarıdaki adımları izleyerek bütçenizi kontrol etmeye devam edin.
Ctrl
Enter
Hatalı bir Yazımı gördünüz?
yazıyı seçip Ctrl+Enter basarak yönetime bildirin.

Yorumlar

Yorum yaparak sizde etkileşime katılın.
Değerli yorumlarınız bizim için çok kıymetli!
Jüri Türkiye » Eğlence » Ayağını yorganına göre uzatmak ( Harcama Planı Yapma )