Spor / Sağlık

Kök Çakra (Muladhara)

Arkadaşlarınızla paylaşın:

 

1.Kök Çakra

 Bölgesi: Omurganın sonu, kuyruk sokumu

İfade Ettiği Anlamlar: Enerji, istikrar, güven

Renk: Kırmızı

Bu çakranın dengeli olduğu kişiler, işlerinde istikrarlıdır. Ataletleri yoktur ve harekete geçme konusunda iyidirler. Hayata ve kendilerine güven duyarlar. Sürekli onaylanma ihtiyacı hissetmezler. Kendi kararlarını uygulama konusunda sıkıntı çekmezler. En temel çakra olarak bilinen kök çakranın doğru çalışması demek, diğer tüm çakraların sağlam bir temelde yapılanması demektir.

Eğer siz bir işe başlamakta zorluk çekiyorsanız, kendinizi sürekli hareketsiz ve tembel hissediyorsanız, genellikle “Acaba hata mı yapıyorum?” diye kendinizi sorguluyorsanız kök çakranız az çalışıyor olabilir. Buna ilave olarak, kendi fikir ve kararlarının arkasında duramamak, birilerinin onayına ihtiyaç duymak da bu çakranın az çalıştığını ve desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Bunun için kök çakranın rengi olan kırmızı tercih edilmelidir. Kırmızı kıyafetler, takılar, çoraplar, objeler tercih etmek bu çakrayı destekleyecektir.

Eğer öfke, paraya aşırı düşkünlük, dinlenmeden çalışma isteği gibi durumlar söz konusuysa kök çakranız fazla çalışıyor olabilir. Bu durumda kırmızı renk kullanımını azaltmanız faydalı olacaktır.


İlk Çakrayı dengelemeye yardımcı olan yoga pozları arasında Dağ pozu, tüm Savaşçı pozları, Dengeleme pozları gibi bacaklarda topraklama ve stabilite oluşturan asanalar bulunur. Bu duruşlar ayaklarınızın dört köşesinden dünyanın enerjisine bağlanmanızı ve bu enerjiyi tüm vücudu beslemek için yukarı göndermenizi sağlarlar.

Yoga yapmak, Nefes çalışması ve mudra gibi diğer uygulamaların eşlik ettiği yoga ve meditasyon beden, zihin ve ruhta dengeyi bulmanıza yardımcı olur.

 

Haftanın En iyi konuları
img
Formatlık Windows 11 Pro - Home | 24 H
21-06-2024, 09:24
W10+11 + Pro Mod + Lite Windows 11 Iot
img
IOBit Software v16.0 Final Türkçe
21-06-2024, 09:14
Tüm bilgisayar bakım onarım
img
Windows 10 Pro | Redstone 2 | Build
20-06-2024, 14:15
Sistem yapımında

Kimler Çevrimiçi

5 Ziyaretçi(ler) çevrimiçi:
Misafir(ler)3
Robot(s)2
Kullanıcı Listesi
JuriTurk çevrimiçi 8 saat önce
Bizi Nasıl Buldunuz ?