Evrenle Benim Aramda
   Evrenin ilk yasası sanırım bu; Dünya nasılsa, cennette de öyledir. “Yukarıda ne varsa, Aşağıda O vardır.” Hatta belki de cennet dediğimiz yer bu dünyada olamaz mı? Yaptıklarımız ve davranışlarımız yaşantımızı şekillendirip evrim geçirmemizi ve cenneti de cehennemi de burada yaşamamızı

 Evrenin ilk yasası sanırım bu; Dünya nasılsa, cennette de öyledir. “Yukarıda ne varsa, Aşağıda O vardır.” Hatta belki de cennet dediğimiz yer bu dünyada olamaz mı? Yaptıklarımız ve davranışlarımız yaşantımızı şekillendirip evrim geçirmemizi ve cenneti de cehennemi de burada yaşamamızı sağlamaktadır belki de.

Çoğunlukla düşünürüm ve her şeye bir anlam yüklemeye çalışırım. Yukarıda diye hayal ettiğimiz evren de yüce Yaradan, aşağıda diye düşündüğümüz yeryüzünde yaşayan kulları yani bizler bulunmaktayız. Bu örnekten gidersek; ebeveynler çocukları ister bebek, ister yetişkin olsun içindeki anne-babalık duyguları değişmez, aynen durur ve sevgisi içinde hiç azalmaz. Çocukları büyük hatalar yapsalar ve çok zor bir durumdan geçseler bile, onlara olan inanç ve sevgilerinde azalma olmaz. Çocuk yaramazlık yaptığında anne-baba şaşkınlık ve üzüntü ile cezalar verse bile, yine de yavrusunu yargılayıp dışlamaz. Büyüyeceğini ve bu davranışlarının geçici olduğunu bilir, çünkü çocuklarına inancı tamdır, sonsuzdur. Tıpkı hepimizin yaratıcısı Yüce Yaradan’ın bizlere olan inancı gibi…  Çünkü karmaşık duygulara kapıldığımızda ya da bir işi yapmakta zorlandığımızda yaradan bizi sevmekten, koruyup kollamaktan vazgeçmez, ya da bizi dışlamaz.  Bir anne ve baba için kendi yavrusundan daha mucizevi bir şey olmadığı gibi yaradan için de bu eminim böyledir.  

Ama evrenin oluşumundan bu yana gelen bazı kurallar var. Hepimiz doğmadan önce evrenin yasaları öğrenerek ait olduğumuz fiziksel bedende ruhsal tekâmülümüzü yaşamaya ve bütünsel tamamlanma için geliyoruz belki de bu hayata.

Dünyadaki yaşam aslında bir takım oyunudur. Bu oyuna katılıp katkıda bulunabileceğimiz gibi kurallara uymayıp kural dışı bir dünya hayatı yaşamımızda olağandır. Fakat kurallara göre yaşamak son derece önemlidir. Düşünsenize, herkesin kafasına göre hareket ettiği bir trafik nasıl ki bir meydan kavgasına dönüşürse, kuralsız yaşayan insanların da karşılaşacağı yaşam meydan kavgası ile sonuçlanır. Bu nedenle trafiğe çıkmadan önce tüm kurallar sürücü adaylarına öğretilir ve uyulması beklenir. Uyulmadığında sonuçları biliniyordur. İnsanoğlu hep kural dışı davranmayı tercih eder ve bir seferden bir şey olmadı ki, zaten kimse de yok deyip o rahatlıkla kuralları sonuna kadar çiğnemeyi de çok sever. İnsanlar kendilerine verdiği ve verilmesini istediği değeri diğer insanlara sergilemez. Tam aksi tamamen eleştirel ve sorgulayıcı tutumlar benimseyerek kendini üstünlüğünü kanıtlamaya çalışarak, yaşamını bir güç mücadelesine dönüştürür. Bunun sonucunda sadece kendine zarar vermez etrafındaki insanlara ve tüm canlılara da zararı olur. Bunu aşabilmek için kuralları öğrenmeli işbirliği yapmalı ve oyunu kurallarına göre oynamalıdır.

Asıl konumuz olan ebeveynlere gelecek olursak; ebeveynler sorumlu oldukları çocuklarının yeteneklerini geliştirmeleri konusunda onları yönlendirip, yön gösterip, koruyup kollayarak cesaretlendirmekle sorumludurlar. Bunu yaparken denge sağlayabilmeleri çok önemlidir. Çocuklarına hedefleri yönünde destek verirken aynı zamanda iyi, faydalı birey olmalarını da desteklemeli ve yaptıkları hataların nelere sebebiyet verebileceklerini bazen ufak çaplı cezalar vererek göstermelidirler. Çünkü çocuklarımızın yaptığı eylemlerin onlara vereceği zararlardan her zaman onları koruyamayız. Bu nedenle bunu ceza ve acımasızlık olarak düşünmek yerine, tam aksine hayata hazırlamak olduğunu bilerek hareket etmelidir.

Bunları söylemek kolay fakat gerçekleştirmek ve iletişimi başarabilmek bir o kadar zor bir durumdur. İradesi kuvvetli olmayan ve yönünü bulamamış çocuklar gündelik kısa heveslerinin peşinden koşarak başlarını belaya sokmaları ve sonrasında pişmanlıklarla dolu bir hayat yaşamaları muhtemeldir. Fakat her yaşta ve kim olursa olsun kendine yapılan veya yapılacak uyarı ve eleştirileri duymak istemezler. İnsanların içinde kendi mükemmelliği ile ilgili aşırı bir bencillik vardır. O nedenle çoğunlukla kulak asmaz uyarılara ve kendi bildiğini yapar birçok kez canının yanacağı söylenmiş olmasına rağmen yapacağından asla geri durmaz. Mesela bir çocuğa yanan sobaya yaklaşma dedikçe daha çekici oyun haline getirir bunu ve sürekli senin görmediğin anlarda hemen sobanın yanına gider, dokunmak ister. Senin uyarılarını kabul etmek istemediğini bu şekilde gösterir. Ben ve öz bilinci bunu yaptırır ona. Fakat bilinçli bir ebeveyn çocuğuna uyarı değil daha geniş kapsamlı sebep-sonuç ilişkisini anlatarak, gerekirse göstererek daha az hata yapmasını ve daha az üzülmesini sağlayabilir. Bunu da ısrarla sobaya ellemeye çalışan çocuğuna bunun elini acıtacağını ve yakacağını anlatarak ve halen anlamıyorsa da işte orda ufak zararsız bir şekilde kendi denetiminde sobaya elini değdirerek bunun sonucuna katlanmasını sağlamalıdır. Tabi bize de aynı şartlarda seçim özgürlüğü verilmiştir. Duyarlı bir ebeveyn gibi davranmaz, kuralların dışında kendi kurallarımızı sergilediğimizde İlahi Güç devreye girerek bize gerekli dersi verecektir. Almadığımız her ders bize karma olarak geri geleceğini unutmamalı ve buna göre yaşam kararları almalıyız. Sistem mükemmel bir ahenk içinde çalışıyor, hiç kimsenin olmadığı yerlerde, bizi kimsenin görmediğini düşündüğümüz zamanlarda bile her zaman olması gerektiği gibi kurallar içinde yaşamalıyız ki zaten hiçbir zaman tek değiliz. Evren bizi her koşulda, her şartta desteklediği gibi gözetler ve de kollar, tamda olması gerektiği gibi. Yaratıcı bizi kurallara uymamız için zorlamaz, sadece kuralları koyar ve bizi izler müdahale etmez. Bizim seçimlerimiz doğrultusunda geri çekilip zor yoldan öğrenmemize izin verir. Evren hiç yargılamadan bizim tecrübe edip öğrenmemizi beklemektedir. Hazır olduğumuzda bize yeni kapılar açar. Kabul etsek de, etmesek de bize özgür seçim hakkı sunar ve destekler. Seçim özgürlüğümüz olmasına rağmen, çoğumuz gözü kara, bencilce seçimler yapmanın sağlığımızın bozulmasıyla, başarısızlıkla ve perişanlıkla sonuçlandığını birinci elden tecrübe ederek öğrenmek zorunda kalırız. Dünyevi arzularımıza, bencil isteklerimize kapılarak harekete geçer, bazı gerçekleri genellikle zor yoldan öğrenir, kaçınılmaz bir biçimde kendimizi dipte hissederiz. Bunun önüne geçebilmemiz tekâmül yolculuğumuzda ne kadar olgunlaştığımızla eşdeğerde ilerler.  

Negatif tutumlarımızı sürdürmek konusunda kararlı olduğumuzda, iyiliklerin ve pozitifliklerin bize ulaşması zorlaşır. Mesela karşınızda sevgi dolu, pozitif biri olduğunda, sizde motive ve pozitif olursunuz. Evrenin enerjisi de benzer bir yaklaşım ile çalışır. Sen ne kadar pozitifsin evren de sana pozitif yaklaşır. Kendinize ve yaratılmış tüm varlıklara şefkatle ve sevgiyle yaklaştığında, yaratıcıda bu şefkati karşılıksız bırakmaz. İnsanın kalbine dokunan şeyler yaratıcının da kalbine dokunur.

Evren'e olumsuz davranışlar gösterip olumsuzlukları ve negatiflikleri üzerinize çekersiniz. Olumlu, aydınlık, kurallar içerisinde pozitif enerjiler verin ve sizin mucizenizin hayatınıza girmesi ve ruhunuzun tekâmülünün gerçekleşmesini izleyin. Yol bizim yolumuz. Herkesin kendine ait bir oluşum ve olgunlaşma süreci içinde olduğunu düşünerek ve kimseyi kendi hükmüne hapsetmeyerek sadece kendi gelişimimize odaklanıp, bu yolculuğu en başarılı şekilde geçirmemiz gerektiğini unutmadan.

"Kaynağa Ulaşmak İçin Akışa Ayak Uydurun"

 


Ctrl
Enter
Hatalı bir Yazımı gördünüz?
yazıyı seçip Ctrl+Enter basarak yönetime bildirin.

Yorumlar

Minimum yorum uzunluğu 50 karakterdir. Yorum yaparak sizde etkileşime katılın
KriptoYusuF
KriptoYusuF
28 Temmuz 2022 21:33
Beğendin mi? Evet 4 Hayır 0

“Yukarıda ne varsa, Aşağıda O vardır.” Kadim bir ağacın dalları yer yüzüne uzandı, yukarıda düşünce oluştu aşağıdaki dallarda eylem denilen (fiziksellik) meyve meydana geldi. 

Venüs
Venüs
29 Temmuz 2022 00:42
Beğendin mi? Evet 2 Hayır 0
KriptoYusuF,

Herşey tekrardan oluşuyor, tek yapmamız gereken durumun farkına varmak.. Vereceğimiz meyveleri en az hasarla üretmek

İnanç
İnanç
29 Temmuz 2022 08:04
Beğendin mi? Evet 1 Hayır 0

iki konu bir arada anlatmışsınız bu sefer çocuklara bazen ceza vermek  kısmında ne gibi cezalar mesela onu@merak@ettim onun dılşında yazdıklarınıza katılıyorum

Venüs
Venüs
29 Temmuz 2022 18:16
Beğendin mi? Evet 1 Hayır 0
İnanç,

İki farklı konunun birleşim yeri olarak düşündüğüm fikrimi paylaştım aslında. Duygularımı tam hissettirememiş olabilirim.

Fakat iki konunun birleşimi derken aslında Yüce Yaradanın bizim, tüm canlı varlıkların ebeveyni oluşu ve bizleri gözetleyip belirlediği kurallara uymamız ve uyulduğu takdirde ödül ile uyulmadığı takdirde ceza adı altında günahlarımız ve karmalarımızla bizi gözetleyip koruması ile benzetme yaptım. Konuyu birde bu gözle okursanız çok sevinirim. Konular çarpışmış gibi görünse de aslında çok fazla benzerlik hissettiğim için aynı yukarıdaki sistemin kendi kendine aşağıda kurulmuş olması çok anlam yüklü geliyor bana. Yani bu olanların ve yaşananların tamamen evrenin kurgulanmış bir dizaynı olduğunu düşünüyorum.

Diğer sorunuza gelecek olursak; Çocuklara cezadan bahsederken aslında anlattığım tam anlamı ile bir ceza değil tabi ki. Sadece ön görebileceğimiz ve tecrübelerimiz ile fark edip, yapabilecekleri yanlışlıkları onlara önden yaşatarak o davranışı veya sözü söylemleri engellemek için anne-babanın duygusal zekâsını kullanmasını belirttim. Bunun en doğru yolunu herkes kendi bilebilir. Benim vereceğim örnekler çok genelleme olarak kalır. Aynen yanan soba örneği gibi…

Ve unutmamak gerekir ki; Evren sizi sever ve Dünya'da hangi hataları yapıyor olursanız olun, gelecekte aydınlanmış bir insan olacağınız imgelemini bünyesinde barındırır.

 

Gulumsecekiyorum
Gulumsecekiyorum
29 Temmuz 2022 21:12
Beğendin mi? Evet 2 Hayır 0

Elinize emeğinize saglik, genc ebeveynlerin okumasi gereken ve kendi yolunu bulmak icin çabalayan herkese isik tutabilecek bir yazi 👏🏻

Venüs
Venüs
29 Temmuz 2022 22:43
Beğendin mi? Evet 0 Hayır 0
Gulumsecekiyorum,

Yorumunuz teşvik edici☺️çok teşekkür ederim 🙏🏻

Ziyaretçi Venüs
Ziyaretçi Venüs
1 Ağustos 2022 23:18
Beğendin mi? Evet 2 Hayır 0

Ya kurallar kısmına çok takıldım aslında. Kurallar insanı özgürleştirmeyen, varlığını kısıtlayan, kendi olabilmesini engelleyen şeyler gibi. O kırmızı ışıkta geç kuralı tabiki düzene uymak ile ilgili genel toplumsal kurallardır ama ya kişisel alanımız? O kurallara ya da olması gereken denen ki neye ve kime göre olması gereken o durumlara uymaktan kendi alanımızı yaşamaktan aciz olursak? O çocuk sobaya dokunacak ve sıcağın varlığını net anlayacak eliyle bir kez daha ve bir kez daha dokunacak ve her dokunmasının altında bir şey yatacak benim kendi isteklerim, denemelerim, hatalarım, üzüntülerim ve acılarım neyi yapmalıyımı kural için değil neden  yapmamalıyım bana zararı ya da faydası ne olur bencilliğiyle biraz yaşamak yaşamayı öğrenmek gerek gibi geliyor. Evrene olumlu cevaplar ben farkındayım ya da değilim ama aldığım her kararı ahlaklı, vicdanlı,merhametli ve empati yönünden almak için yol alacağım. Seçimlerim benim en kıymetlilerim. Ben bir daha var olmayacağım ve yükleneceği tek ruh kendimim.

Venüs
Venüs
2 Ağustos 2022 10:22
Beğendin mi? Evet 2 Hayır 0
Ziyaretçi Venüs,

Öncelikle okuyucu *Venüs* olarak düşüncelerinizi bizimle paylaşmış olmanız çok kıymetli. 

Yorumunuzu bir kaç başlıkla incelemek istiyorum;

-Toplumsal Kurallar;"Kendi yaşam alanını yaşamak" toplumsal olarak kastettiğimiz kuralların çok dışında aslında. Öncelikle kendi alanımızın çizgilerini çok iyi belirlemek ve kendi alanımızı yaşayacağız derken de diğer canlılara zarar vermeden onların hayatlarını olumsuz etkilemeden yaşamaktan bahsediyorum. Bunu sizde çok iyi anlamışsınız aslında kırmızı ışık kuralı gibi.. Mesela kırmızı ışıkta çokça  kontrollü geçtiğiniz olmuştur. İşte bu sizin tercihiniz! ama asıl önemli nokta; KONTROL EDEREK bu kuralı çiğnemişsinizdir. Etrafa zarar vermeden kimsenin gelmediğinden emin olduğunuzda sizin o an aceleniz olduğu veya yolun boşluğu sebebi ile tercih size kalmıştır. işte buda yine kural dışı bir hareket değil mi? fakat uygulama sonrası kimse zarar görmüyor, çünkü yine kural dışıyken bile kurallar cepte bir hareket yapıyorsunuz.

-Kurallar neye göre, kime göre; Yine değindiğiniz bir diğer durum "O kurallar ya da olması gereken denen ne, neye göre, kime göre" ? sormuşsunuz. Tamda bu işte toplumsal kurallar karşıdakinin özgürlüğü ve zarara uğramasını engellediğimiz alanlarda olması gereken yerlerde uygulanır. Yoksa benim hayatım,benim kurallarım, bu hayata bir kere geliyorum diye bu ana hatları görmezden de gelemeyiz.

-Özgürlüğüm, benim kararım; Tamam "o çocuk sobaya dokunacak, dokunsun bir daha bir daha.." demişsin. Ama o çocuğun daha hayat tecrübesi yok, kontrolsüz bir hareketle kendine çok büyük zararlarda verebilir. Bu durumda göz göre göre buna kimse izin veremez. Bu uyarı, kurallar onun daha az hasarla bu öğretiyi öğrenmesi için yapılıyor aslında. Tabiki özgürlüğünü kısıtlamak için değil!

**Seçimlerimiz için zaten özgür olmalıyız ki, bu seçimler bizi biz yapan ayrıcalıklı kılan yapı taşlarımızı oluşturuyorlar. Ve bunlar çok kıymetli. Fikirlerimiz aslında adımız "venüs" gibi aynı, sadece içten içe topluma başkaldırıyı biraz seviyoruz gibi...😊

JuriTurk
JuriTurk
2 Ağustos 2022 17:00
Beğendin mi? Evet 2 Hayır 0
Ama o çocuğun daha hayat tecrübesi yok, kontrolsüz bir hareketle kendine çok büyük zararlarda verebilir. Bu durumda göz göre göre buna kimse izin veremez. Bu uyarı, kurallar onun daha az hasarla bu öğretiyi öğrenmesi için yapılıyor aslında. Tabiki özgürlüğünü kısıtlamak için değil!

Buna bayıldım, can alıcı noktada sözün özü de kanımca bu işte.

Ziyaretçi Venüs,

sitemizde bir tane venüs var, kendinize daha farklı sizi anlatan bir kullanıcı adı bulabilirsiniz.

Venüs,

Yazarımıza çok teşekkür ederim.

Venüs
Venüs
3 Ağustos 2022 07:48
Beğendin mi? Evet 4 Hayır 0
JuriTurk,

Yorumunuz benim için çok kıymetli, öncelikle çok teşekkür ederim.

Hayat yolunda herkesin kendine alması gereken mesajlar farklı, hepimizin hayatlarının birbirinden farklı olduğu gibi...

Makalenin çıkış amacı ve gelen yorumlar herkesin algısının ve bakış açısının ne kadar birbirinden farklı olduğunu gösteriyor. Hepimiz aynı yazıyı okuyoruz, ama bize geçen duygu farklı. Bu çok renkli ve gerçekten umut verici.🤩

Yazılarıma gelen yorumlar o nedenle benim için çok önemli ve hepsi çok ama çok kıymetli..🙌

Jüri Türkiye » Makaleler » Evrenle Benim Aramda