Kaos Kaderimin Yapı Taşı
Açıkça konuşmak gerekirse kimse beynine yani içindeki düşüncelerine söz geçiremezken nasıl olurda hayatındaki çoğu seçimin kendisinin hür iradesiyle olduğuna inanır. Bizler sosyal varlıklarız ve bu sosyal yaşantımız içindeki eylem veya eylemlerimiz dünyanın her yerine etki etmektedir. Bunun

Açıkça konuşmak gerekirse kimse beynine yani içindeki düşüncelerine söz geçiremezken nasıl olurda hayatındaki çoğu seçimin kendisinin hür iradesiyle olduğuna inanır.

Bizler sosyal varlıklarız ve bu sosyal yaşantımız içindeki eylem veya eylemlerimiz dünyanın her yerine etki etmektedir. Bunun bilincinde değilsek pek bilinçli bir yaşantımız yok demektir neyse ki içine ettiğimiz doğa, kendini farklı afetler ile dengeye almaya çalışıyor ve bizlere de bir takım uyarılarda bulunuyor.

İnsanın kendi ihmalkarlığı önceden belirlenmiş bir kader olabilir mi? Durum böyleyse suçlu bu durumda kimdir?


Bizleri gün geçtikçe daha da kendine bağlayan realite en büyük öğretmenimiz, bünyesinde var olan sistem o kadar kompleks ki bunu açıklamaya fizik ve türevi bilimlerin şimdilik yetersiz kalacağını biliyoruz. Sistemlerin çalışma şekli düşünce, eylem ve sonuç olarak ilerler en azından insan ve bazı hayvanlar bu şekilde çalışır. Peki doğadaki işleyiş nasıl düşünce biçimini henüz elde edemediğimiz bir canlı bizlere direk eylemle cevap veriyor ve hatta bizler farkında olmadan, eylemlerimizi alıp belirsiz bir dağılım ile farklı insanlarda farklı sonuçlar oluşturuyor.


Kimi zaman eyleme geçirmediğimiz düşüncelerimiz ve bunu takip eden korkularımız yakın gelecekte gerçekleşiyor, hatta bununla ilgili ata sözümüzde mevcut ’Bir şeyi kırk defa söylersen olur’.

 

Doğada meydana gelen birçok büyük doğal afetler mevcut, bunların hepsinin öldürücü düzeyi sınırlı yani bir kıyamet senaryosu gibi değil. 

Olan olaylar önceden tahmin edilemediği için karmaşık olarak tanımlanıyor fakat bu olayların tamamı bütün dünyayı etkileyecek konumda sonuçlanmıyor en azından yeryüzündeki hayatı komple yok etmiyor, bu durum ise doğal fenomenlerin belirli bir kıstasa göre eylemler gerçekleştirdiğini düşünebiliriz.

 

Bütün bu olaylar bilimsel araştırmalarda oldukça yer verilen Kaos teorisidir. Bu durumda realite, yani düzenin kendisini oluşturan şey kaos olarak tanımlanır. Her şey öngörülemeyen nedenlerden oluşmaktadır. Düzeni oluşturan şey aslında düzensizliğin ta kendisidir.

 

Hayatlarımızdaki olaylar  tıpkı  The Truman Show filmindeki gibi.
imza : Kaos Kaderimin Yapı Taşı


Ctrl
Enter
Hatalı bir Yazımı gördünüz?
yazıyı seçip Ctrl+Enter basarak yönetime bildirin.

Yorumlar

Yorum yaparak sizde etkileşime katılın.
Değerli yorumlarınız bizim için çok kıymetli!
Jüri Türkiye » Makaleler » Kaos Kaderimin Yapı Taşı