Sağlık

Dikiş İzini Geçirme

Arkadaşlarınızla paylaşın:
Dikiş izi nasıl geçer tavsiyeler


Yara izleri nelerdir?
Dikiş izine iyi gelen yağlar nelerdir? Cildiniz kesildikten veya hasar gördükten sonra iyileşme sürecinin bir parçası olarak yara izleri oluşur. Cilt, yarayı bir araya getirmek ve yaralanmanın neden olduğu boşlukları doldurmak için yeni doku üreterek kendini onarır. Yara dokusu öncelikle kolajen adı verilen bir proteinden yapılır.

Yara izleri tüm şekil ve boyutlarda gelişir. Bazı izler büyük ve ağrılıdır, bazıları ise zar zor görünür. Koyu tenli kişilerde (özellikle Afrikalı, Asyalı veya Hispanik kökenli kişilerde) ve ayrıca kızıl saçlı kişilerde keloid izleri geliştirme olasılığı daha yüksektir. Keloidler, yaralanan bölgenin ötesine uzanan ve büyüyen yara izleridir. Boyutlarına, türlerine ve konumlarına bağlı olarak yara izleriniz çirkin görünebilir ve hatta hareket etmeyi zorlaştırabilir.

Tüm yara izleri tedavi gerektirmez ve çoğu zamanla kaybolur. Bir yara izi sizi rahatsız ediyorsa veya ağrıya neden oluyorsa tedaviler yardımcı olabilir.

Yara izleri ne kadar yaygındır?
İster kaza, ister cerrahi işlem, akne veya su çiçeği (suçiçeği) gibi bir hastalık olsun, hemen hemen herkes bir tür yara izi geliştirir . Yara izleri her yaştan ve cinsiyetten insanı etkiler.

Bir yara izi belirtileri nelerdir?
Açık ten üzerinde bir yara izi ilk ortaya çıktığında, genellikle pembe veya kırmızıdır. Zamanla pembemsi renk kaybolur ve yara izi cilt renginden biraz daha koyu veya daha açık hale gelir. Koyu tenli kişilerde yara izleri genellikle koyu lekeler olarak ortaya çıkar. Bazen yara izleri kaşıntıya neden olur ve ağrılı veya hassas olabilirler.

Bir yara izinin görünümü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır:

Ameliyat, yanık veya şiddetli akne gibi yara izine neden olan yaralanma veya olay .
Yaranın boyutu, şiddeti ve yeri.
Dikiş veya bandaj gibi yara için aldığınız tedavi.
Yaşınız, genleriniz, etnik kökeniniz ve genel sağlığınız.
Yara izi türleri nelerdir?
Yara izleri cildin herhangi bir yerinde gelişebilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yara izleri vardır:

Kontraktür: Genellikle bir yanıktan sonra gelişen bir kontraktür izi cildin gerginleşmesine (kasılma) neden olur. Bu izler, özellikle yara izi kaslara ve sinirlere girdiğinde veya bir eklem üzerinde oluştuğunda hareket etmeyi zorlaştırabilir.
Depresif (atrofik): Bu çökük yara izleri genellikle su çiçeği veya akneden kaynaklanır. Deride yuvarlak çukurlar veya küçük girintiler gibi görünürler. Buz alma izleri olarak da adlandırılan bu yaralar en sık yüzde gelişir. Yaşlandıkça sivilce izleri daha belirgin hale gelebilir çünkü cilt zamanla kolajenini ve elastikiyetini kaybeder.
Düz: İlk başta hafifçe yükselse de, bu tür yara iyileştikçe düzleşir. Düz yara izleri genellikle pembe veya kırmızıdır. Zamanla, çevreleyen deriden biraz daha açık veya daha koyu hale gelebilirler.
Keloidler: Bu izler cilt yüzeyinin üzerinde yükselir ve yaralı bölgenin ötesine yayılır. Aşırı büyümüş yara dokusu büyüyebilir ve hareketi etkileyebilir.
Yükseltilmiş (hipertrofik): Parmağınızı üzerinde gezdirdiğinizde hipertrofik bir yara izi hissedebilirsiniz. Bu kabarık izler zamanla küçülebilir, ancak asla tamamen düzleşmezler. Keloidlerin aksine, büyümezler veya yaralı bölgenin ötesine yayılmazlar.
Çatlaklar: Cilt hızla genişlediğinde veya küçüldüğünde, derinin altındaki bağ dokuları zarar görebilir. Çatlaklar genellikle hamilelikte, ergenlik döneminde veya çok kilo alıp verdikten sonra ortaya çıkar. Genellikle göğüsler, karın, uyluklar ve üst kollarda görülürler.
Yara dokusu da vücudun içinde birikebilir. İç skar dokusu ameliyattan ( karın adezyonları gibi ) ve Asherman sendromu ve Peyronie hastalığı gibi bazı sağlık durumlarından kaynaklanabilir . Skleroderma gibi bir otoimmün hastalık, ciltteki iltihaplanmadan kaynaklanan yara izine benzeyen cilt değişiklikleri yaratır.

Yara izlerine ne sebep olur?
Yara izleri vücudun iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Bağışıklık sisteminizin bir parçası olarak cildiniz sizi mikroplardan ve diğer zararlı maddelerden koruyan bariyerdir. Cilt yaralandığında, vücut kendini yeniden mühürlemeye yardımcı olmak için kolajenden yapılmış yeni bir doku oluşturur.

Kolajen, cildinizi dolgunlaştırmak ve kıkırdağınızın eklemlerinizi korumasına yardımcı olmak da dahil olmak üzere vücudunuzda birçok önemli rol oynar. Bir yara izi oluştuğunda, kolajen lifleri hasarlı cildi onarır ve açık alanları kapatır. Yeni doku sizi enfeksiyondan korur.

TEŞHIS VE TESTLER
Yara izleri nasıl teşhis edilir?
Bir yaralanmadan iyileşen bir cilt bölgesine göz atarak çoğu yara izini kendiniz kolayca teşhis edebilirsiniz. Yara izleri genellikle çevreleyen deriden daha koyu, daha açık veya daha pembe görünür.

Sağlık uzmanınız, sorunlara neden olan bir yara izini değerlendirmek için fizik muayene yapacaktır. Sağlayıcınız, türünü belirlemek için yara izinin boyutuna, dokusuna ve rengine bakacaktır. Tedaviler yara izinin tipine, bulunduğu yere, neyin sebep olduğuna ve ne kadar süredir sizde olduğuna göre değişir.

Yara izleri tedavi edilebilir mi?
Birkaç tedavi, yara izlerini küçültebilir veya daha az fark edilebilir hale getirebilir. Sağlık uzmanınız bir tedavi veya bir kombinasyon önerebilir. Skar tedavisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır:

Yara izinin tipi, boyutu ve yeri.
Yaranın size acı vermesi veya hareket kabiliyetinizi etkileyip etkilemediği.
Yaşınız ve yaranın yaşı.
Dikiş izleri için tedaviler nelerdir?
Tedaviler bir yara izinin boyutunu veya görünümünü azaltabilir, ancak yara asla tamamen kaybolmaz. Bazı tedaviler, yara iyileşirken yara izinin oluşmasını engeller. Skar tedavileri şunları içerir:

Dermabrazyon: Yaygın bir sivilce izi tedavisi olan dermabrazyon , cildi nazikçe “zımparalayarak” cildin üst tabakasını çıkarır. Prosedür cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir ve yara izlerinin görünümünü iyileştirebilir.
Enjeksiyonlar: Sağlık uzmanınız ilacı doğrudan yara izine enjekte ederek daha küçük ve daha düz hale getirir. Kortikosteroid enjeksiyonları keloid izlerinin boyutunu azaltabilir. Sağlık uzmanınız, yara izlerini düzleştirmek ve kaşıntı ve ağrıyı azaltmak için bleomisin (Bleo 15k™) ve fluorourasil (Adrucil® veya 5-FU) gibi kanseri tedavi eden ilaçları enjekte edebilir.
Lazer tedavileri: Çeşitli lazer ve ışık tedavileri, yara izlerini (akne izleri dahil) daha az fark edilir hale getirebilir. Lazer tedavilericiltte belirli bir etkiye neden olmak için belirli bir dalga boyunda ışık kullanın. V ışını, ciltteki küçük kan damarlarını hedefleyen 595 nm’de (nanometre) darbeli bir boya lazeridir. Bazen yarayı iyileştirmek için gelişen yeni kan damarları işleri bittiğinde asla geri çekilmediği için yara izleri pembe veya kırmızı kalır. Bu lazer, küçük damarları yara izinden çıkarmak ve pembe veya kırmızı rengin solmasına izin vermek için içten dışa koterize edebilir. Bu eylem aynı zamanda yara izinin çok kalın olması halinde düzleşmesine veya çok ince olması durumunda kalınlaşmasına yardımcı olabilir. Diğer lazerler (Fraxel lazer gibi), kollajen liflerini parçalamak ve yara izinin yeniden şekillenmesine ve daha esnek hale gelmesine izin vermek için yara içindeki küçük doku sütunlarını buharlaştırabilir. Tedaviler ayrıca ağrı, kaşıntı ve hassasiyete yardımcı olabilir. Lazer tedavileri koyu tenli kişilerde hiperpigmentasyona (cilt koyulaşması) veya hipopigmentasyona (cilt açılması) neden olabilir. Tedavilere başlamadan önce yan etkiler hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.
Basınç tedavisi: Elastik bir bandaj, pansuman veya çorap, iyileşme sürecinde bir yaraya baskı uygular. Basınç, yara izinin oluşmasını engeller veya boyutunu küçültür. Masaj terapisi ayrıca yara dokusunun parçalanmasına ve yeniden şekillenmesine yardımcı olabilir.
Skar revizyon cerrahisi: Bir dizi cerrahi prosedür, bir yara izini kaldırabilir, görünümünü iyileştirebilir veya başka bir bölgeden deri nakledebilir (cilt grefti). Bu, farklı, daha çok tercih edilen bir yara izi için bir tür yara izi değişimidir.
Topikal kremler ve merhemler: Bir yara izine silikon merhem sürmek yara izini küçültebilir veya oluşmasını engelleyebilir. Veya sağlık uzmanınız bölgeye kortikosteroid krem ​​veya silikon jel tabaka uygulamanızı önerebilir. Koyu teniniz varsa, yara izlerini hafifletmek için hidrokinonlu bir cilt aydınlatıcı krem ​​​​kullanma konusunda sağlayıcınıza danışın.
Ani uzama ve kilo değişikliklerinden hamileliğe kadar her şeyden kaynaklanan çatlak izleri yaygındır. Karnınızda, kalçalarınızda, uyluklarınızda ve göğüslerinizde görünebilirler. Renkleri kırmızı ve pembeden mor ve maviye kadar değişir.

Çatlak işaretleri genellikle zamanla kendi kendine kaybolur. Çatlaklardan tamamen kurtulacak bir tedavi olmasa da, çatlakların görünümünü ve dokusunu azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Esansiyel yağların çatlakları gidermeye yardımcı olacak bir serum yapmak için ve dikiş izine iyi gelen yağlar hakkında bilgi almak ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Dikiş izine iyi gelen kremler:
Bazı uçucu yağlar, çatlaklar üzerinde kesin bir etki göstermiştir.  Dikiş izine iyi gelen yağlar ve Uçucu yağlar, topikal olarak uygulanırsa, bir taşıyıcı yağda seyreltilmelidir. Daha büyük çalışma boyutuna sahip daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak araştırmanın şu ana kadar gösterdiği şey budur:

1. Argan yağı
Argan yağı , argan ağacının çekirdeklerinden yapılır. Bloktaki en yeni cilt bakım yağlarından biridir.

küçük bir göre, argan yağı cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Araştırmacılar, çatlakları önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.  Postmenopozal kadınlarda hem argan yağı tüketmenin hem de topikal olarak uygulamanın cildi daha elastik hale getirdiğini buldu.

Argan yağı için alışveriş yapın.

2. Gotu kola
Gotu kola , geleneksel Çin tıbbında ve Ayurveda’da çok çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılır . Buna göre, gotu kola’daki bileşikler, kolajen üretimini artırmaya ve cildin gerilme mukavemetini artırmaya yardımcı olur.

içinde 1991’den itibaren 100 hamile kadına, 50 kadına gotu kola içeren topikal krem, diğer 50 kadına plasebo krem ​​verildi. Çalışmayı tamamlayan 80 kadından, gotu kola grubundan sadece 14 kadın, plasebo grubundaki 22 kadına kıyasla çatlaklar iyileşti

3. Kuşburnu yağı
Kuşburnu yağı , güllerin meyvelerinden veya “tohumlarından” yapılır. göre, kuşburnu yağı içeren bir nemlendirici, daha önce çatlakları olan hamile kadınlarda çatlakların şiddetini önlemeye yardımcı oldu. Ayrıca yeni çatlakları önlemede plasebodan önemli ölçüde daha etkiliydi.

4. Acı badem yağı
Acı badem yağı, yediğimiz tatlı bademlerden farklı bir badem ağacından gelir . Acı bademler, yutulduğunda siyanür zehirlenmesini taklit edebilen toksik bileşikler içerir. Acı badem yağının cildiniz tarafından ne kadar emilebileceği belli değil.

için acı badem yağının çatlaklara etkisi üzerine, hamile kadınlar acı badem yağını tek başına uygulamış, acı badem yağı ile 15 dakikalık masaj yaptırmış veya kontrol grubunda yer almıştır.

Bir tek masaj grubundaki kadınların yüzdesi çatlaklar geliştirdi. Streç işaretleri geliştirildi acı badem yağını tek başına kullanan kadınların oranı ve yüzde 41kontrol grubundaki kadınların Acı badem yağı ve masajının tam olarak nasıl çalıştığını ve güvenli olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Dikiş izine iyi gelen yağlar

5. Nar yağı ve ejderha kanı özü
Nar yağı , nar tohumlarından yapılır.

göre Çatlakları olan 10 kadında ve onsuz kadında, nar yağı ve ejderha kanı özünden yapılmış bir krem, tüm gönüllülerde cildin kalınlığını, elastikiyetini ve nemini arttırdı. Araştırmacılar, kremin çatlakların görünümünü önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar.Haftanın En iyi konuları
img
Formatlık Windows 11 Pro - Home | 24 H
21-06-2024, 09:24
W10+11 + Pro Mod + Lite Windows 11 Iot
img
IOBit Software v16.0 Final Türkçe
21-06-2024, 09:14
Tüm bilgisayar bakım onarım
img
Windows 10 Pro | Redstone 2 | Build
20-06-2024, 14:15
Sistem yapımında

Kimler Çevrimiçi

3 Ziyaretçi(ler) çevrimiçi:
Misafir(ler)2
Robot(s)1
Bizi Nasıl Buldunuz ?