Omicron varyantı Hakkında Derleme
omicron varyantı hakkında bilgiler Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile boğuşan dünya deltadan sonra 'Omicron' varyantı ile şoke oldu. Deltaya kıyasla daha ölümcül olduğu belirtilen ve aşıların etkili olup olmadığı henüz bilinmeyen Omicron'un tespit edildiği ülkeler kırmızı listeye
omicron varyantı hakkında bilgiler


Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile boğuşan dünya deltadan sonra 'Omicron' varyantı ile şoke oldu. Deltaya kıyasla daha ölümcül olduğu belirtilen ve aşıların etkili olup olmadığı henüz bilinmeyen Omicron'un tespit edildiği ülkeler kırmızı listeye alındı. Haberlerin etkisiyle borsalar alt üst oldu.

Şu Ana Kadarki En Güçlü Varyant Olabilir: Omicron Varyantı Hakkında Tüm Bilinenler konunun devamında...


Yeni COVID-19 varyantı Omicron hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Ancak elimizdeki bilgilere bakarak olasılıkları görmekte fayda var. Biz de bu yüzden sizler için varyant hakkında bilinenleri ve karşılaşabileceğimiz süreçleri anlatmaya çalıştık.
COVID-19 pandemisi her ne kadar çoğumuza bitmiş gibi gelse de yeni varyantların ortaya çıkıp yine korku ve endişe salması an meselesiydi. Öyle de oldu, hakkında yeni yeni bilgi aldığımız bir varyantın kısıtlama ve ölümleri artırıp artırmayacağına dair tartışmalar başladı.

Peki nedir bu Omicron varyantı? Omicron varyantı daha mı bulaşıcı, daha mı öldürücü? Gelin, varyant hakkında şimdilik bildiğimiz her şeye bir göz atalım.


Omicron nedir?
Omicron varyantı, yakın zamanda Güney Afrika’da keşfedildi. Başta ‘B.1.1.529’ olarak bilinen varyant, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron’la adlandırıldı. DSÖ varyantın asıl etkilerinin birkaç hafta içerisinde saptanacağını söylese de yeni bir varyantın varlığı bile endişe yaratmaya yetti. Zira bazı bilim insanları beklemek gerektiğini söylerken bazıları varyantın şu ana kadarki en kötüsü olduğunu ifade etti.


OMİCRON VARYANTININ DİĞER VARYANTLARDAN FARKI NE?

Bilim insanları, Omicron varyantının virüsün vücuttaki hücrelere girişinde kilit rol oynayan spike proteininde çok sayıda farklı mutasyon barındırdığını kaydediyorlar.

Bu protein ayrıca aşılar tarafından da hedefleniyor. Araştırmacılar halen bu varyantın öncekilere göre daha bulaşıcı ya da daha ölümcül olup olmadığını belirlemeye çalışıyor.

Varyant hakkındaki en önemli bilgi, çok sayıda mutasyona uğramış olması. Güney Afrika Salgın Hastalıklarla Mücadele ve Araştırma Merkezi Başkanı Profesör Tulio de Oliveira, varyantta “sıradışı bir mutasyonlar bileşimi” olduğunu söyledi.


Ctrl
Enter
Hatalı bir Yazımı gördünüz?
yazıyı seçip Ctrl+Enter basarak yönetime bildirin.

Yorumlar

Yorum yaparak sizde etkileşime katılın.
Değerli yorumlarınız bizim için çok kıymetli!
Jüri Türkiye » Sağlık » Omicron varyantı Hakkında Derleme