Makaleler

Gerçek Göz İle Görülmez

Arkadaşlarınızla paylaşın:

Çok değişik bir realitede yaşıyoruz, her şey sanki bize has düzenlenmiş gibi, sistemin kuralları insanı ayakta tutmak için ilerliyor keza insanın yaşaması için doğanın da yaşaması lazım fakat insanoğlu olarak yüz yıllardır bunu anlayamadık.

Gelelim gözlerimize, etrafımızdaki nesneleri, renkleri ve bir çok şeyi gözlerimiz ile ayırt edebiliyoruz tıpkı birçok hayvan gibi, peki gördüklerimizi neye göre analiz eder beynimiz, tabi ki de içimizdeki hangi düşüncemizin bizi idare ettiğine göre değişir. Daha da açıklayacak olursak insanın içindeki bencilliği daha çok baskın ise o kişinin olayları yorumlama amacı kesinlikle kendisinin yararına göre olacaktır bir başkası aslında onun umrunda değildir.

Bu devirde imkansız gibi dursada vicdanlı bir insanın olay karşısındaki tutumu bencil birine göre daha da değişken olacaktır.

Her şey etrafımızdaki olayları nasıl algıladığımıza bağlıdır, bir sinek, biz ne kadar hızlı hareket etsek bile bizi gayet yavaş görecektir ve tepkisi bize göre hızlı olacaktır çünkü sinek dünyayı bizden daha yavaş görüyor.

Dolayısı ile birçok canlının realite algısı farklı, sinekteki olay onun kodlanmasından gelen algılama yönetimi, bunun dışına çıkamaz doğası artık bu, fakat insan bununla aynı durumda değil tıpkı doğduğunda herhangi bir dili konuşmadığımız ve yazamadığımız gibi fakat sonradan kendini geliştirip bu özellikleri kazanabiliriz.
Peki ya kendini hiç geliştirmeyen ve tamamıyla hayvan arzulu ve her şeyi bu arzusunu doyurmak uğruna başkasının hakkını gasp etmesini normal gören her türlü fırsatçılık çerçevesinde hareket eden ve bu doğrultuda düşünen bir varlığa insan demek ise büyük bir ödül olacaktır keza hayvan demekte aynı ödüle tekabül edecektir.

 

Şu sinek olayına geri dönelim, zaten ülkemizdeki ahlak ve toplumsal erozyona daha çok girip hem kendimi hem de siz okurları daha çok stres altında tutmanın anlamı yok.

Bir hayvan dünyayı insana nazaran daha yavaş olduğunu fark edip insandan daha hızlı hareket ediyor o zaman zamanında gözleme dayalı algının sonucunda oluştuğunu söylemlerimize ekleyebilir miyiz?

Kendi algıladığımız zaman algısına göre küresel sosyal yaşantımızı oluşturan bir sistemin içinde yaşıyoruz peki ya uzay, burada zaman çok farklı ilerler çünkü uzayda hareketlerinin hızına göre zaman ya yavaşlar yada kısalır.

 

Yazılarımı bilerek havada bırakıyorum nedeni bu zehri size enjekte edip aklınızı bu konularla meşgul tutup beynin düşünce motorlarını çalıştırmanızı istemem den kaynaklı.

Düşünmek gerçekten güzel bir nimet bunu arada  sırada tazelemek gerekir.


İmza : Gerçek Göz İle Görülmez
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı: Yılbaşından itibaren iyileşme hızlanacak  HürriyetSon dakika | Erdoğan'dan 'asgari ücrette işbirliği' sözleri! Şubat ayını işaret ...
Mustafa Şentop’tan Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaşanan gerginliğe ilişkin açıklama  T24Bütçe görüşmelerinde arbede! Kurtulmuş'un sözleri sonrası TBMM'de vekiller birbirine ...
Meclis'te kavga: AKP'li Zafer Işık, İYİ Partili Örs'ün başını yardı  BirGünMeclis’te yine kavga çıktı: Yumruklar havada uçuştu, bir vekil hastaneye kaldırıldı  SözcüSon dakika: ...
SON DAKİKA: Başkan Erdoğan ve Bakan Bilgin'den PEŞ PEŞE asgari ücret 2023 açıklaması!  SabahSON DAKİKA | Asgari ücret zammı için ilk kez bu mesaj geldi! Bakan Bilgin'den saatler kala dikkat ...
TOGG'a yoğun ilgi! İstanbul Havalimanı'nda görücüye çıktı  Milliyetİstanbul Havalimanı'nda sergilenmeye başlayan Togg yoğun ilgi gördü  HaberlerTOGG, İstanbul Havalimanı'nda ...

Haftanın En iyi konuları
img
Bahçemdeki Ayrık Otu
29-11-2022, 15:46
Herkesin bahçesinde çiçekler yoktur
img
Tokat’ta özel Medicalpark Hastanesi'nde
20-11-2022, 12:49
Tokat’ta özel Medicalpark
img
Windows 10 Pro | 22 H 2 | 19045.2311 |
27-11-2022, 14:03
Windows 10 Pro | 22 H 2 | 19045.2311 |
img
Dünya Kupası Qatar 2022 Başlıyor.
19-11-2022, 17:17
Dünya kupası 2022 Katar, 20 Kasım 2022
img
MiniTool Partition Wizard 12.7
22-11-2022, 13:15
MiniTool Partition Wizard programı bir

Kimler Çevrimiçi

3 Ziyaretçi(ler) çevrimiçi:
Misafir(ler)2
Robot(s)1
Bizi Nereden Buldunuz ?
Haber bültenimize abone ol!
İlk siz öğrenin

Takvim

«    Aralık 2022    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031