Derin Değil Yara İzlerim...
Yaralarımın çoğu kabuk bağladı, çoğu belki hala kanıyor ve acıyor. Çoğunun izi ben buradayım derken, çoğunun izi bile kalmamış, hatırlamıyorum. Peki yara almak yaşamın doğal bir parçası mı? Yara almadan, acı çekmeden büyüyemiyor muyuz?

Hayat yolculuğum hepiniz gibi küçük bir hastahane odasında başladı. Tepe taklak ve ağlatılarak.

Merak ederim hep acaba o anları hatırlasam neler hissederdim? Hatırlasam hayatımda bir farklılık olur muydu?

Dünya ile tanıştığım bu ilk dakikalardan da anlaşılacağı gibi zor bir yolculuk, zorlu bir hayat yolu beni bekliyordu.

Ve aslında doktor ’un benim  popoma hafif vurarak ağlatması alacağım havanın bile bir çaba ve uğraş sonrasında bana verileceğinin bir göstergesiydi. İşte o zaman anlamıştım; hiçbir uğraş olmadan doğal gibi görünen nefes almak için bile çalışmam gerektiğini ve hayatımın annemin karnındaki kadar kolay olmayacağını.

Öğrendiğim çoğu şeyde hep bir çaba vardı aslında. Bebekken, emeklemek ve yürüyebilmek için kaç kez düşüp tekrar kalktım. Tabi şu an bunu hatırlamam mümkün değil ama etrafımdaki bebekleri gözlemliyorum kaç kez düşüp kaç kez tekrar tekrar denediklerini ve  başarana kadar vazgeçmediklerini.

Herkesin bu çabalarla dolu yaraları vardır, tıpkı benim gibi..

Yaralarımın çoğu kabuk bağladı, çoğu belki hala kanıyor ve acıyor. Çoğunun izi ben buradayım derken, çoğunun izi bile kalmamış, hatırlamıyorum.

Peki yara almak yaşamın doğal bir parçası mı? Yara almadan, acı çekmeden büyüyemiyor muyuz?

 Sanırım evet. Düşünsene yara almadan nasıl hissedebilirdim ki diz kapağımın varlığını; düştüğüm zaman dizimdeki kan ve acı sayesinde orada olduğunu. Her yaram değil belki ama bazı yaralarım sanki beni daha güçlü halime getirmek için başıma geliyor gibi. Tabi bazı yaralarım da tamamen dik başlılığım ve kendi başıma açtığım hatalar. Bunlar da bana her baktığımda yara izimde aynı yerden yara almamamı, hep aynı yerden aynı zararı görmemem gerektiğini öğretiyor belki de. Bu yaralar da artık benim bir parçam haline geldi zamanla. Onlara baktığımda hayat mücadelemi, nelerle savaştığımı, hangi sıkıntıları atlattığımı bana gösteren değerli izlerim olarak hayatıma benimle birlikte devam ediyorlar. Hala kapanmamış yaralarım da var biliyorum, onlarda bir gün gururla taşıdığım diğer izlerim gibi ışıldayacak ve benim hayat yolumda yol göstericim olacaklar.

İzlerimden utanmamayı, onları gururla taşımayı onlarla barışmayı öğreniyorum. Çünkü onlar benim neler atlattığımın en büyük şahidi ve sadece bana özel ve benim hayat yolumdaki ustalığımı gösteren mareşal unvanlarım gibiler. Ben onları gururla taşımaya ve yeni yara izlerimin benimle buluşmasına izin veriyorum..Ctrl
Enter
Hatalı bir Yazımı gördünüz?
yazıyı seçip Ctrl+Enter basarak yönetime bildirin.

Yorumlar

Yorum yaparak sizde etkileşime katılın.
Elvis Presley
Elvis Presley
8 Temmuz 2022 18:55
Beğendin mi? Evet 2 Hayır 0

Umarım bundan sonra açılacak olan yaralarınız diğerlerinden daha küçük ve acısız olur….

JuriTurk
JuriTurk
8 Temmuz 2022 19:02
Beğendin mi? Evet 1 Hayır 0
Çünkü onlar benim neler atlattığımın en büyük şahidi ve sadece bana özel ve benim hayat yolumdaki ustalığımı gösteren mareşal unvanlarım gibiler.

Evet hepimiz de bu rütbelerden var 😉, Hayata karşı dimdik durabilmek adına belki de onlar bizim sütunlarımız.

Venüs
Venüs
8 Temmuz 2022 19:41
Beğendin mi? Evet 1 Hayır 0
Elvis Presley,

Çok teşekkürler iyi dilekleriniz için.. Aslında hepimizin hayatını irili ufaklı yaralar şekillendiriyor ve bunlar bizim kişiliğimizin yapı taşlarını oluşturuyor.

Alıntı: JuriTurk
Çünkü onlar benim neler atlattığımın en büyük şahidi ve sadece bana özel ve benim hayat yolumdaki ustalığımı gösteren mareşal unvanlarım gibiler.

Evet hepimiz de bu rütbelerden var 😉, Hayata karşı dimdik durabilme adına belki de onlar bizim sütunlarımız.

Çok doğru bir  tespit👍

sonsuzlukveötesi
sonsuzlukveötesi
8 Temmuz 2022 23:19
Beğendin mi? Evet 2 Hayır 0

tabii yaralar onlardan ders çıkarabilenler için iyidir akıllanmayacak adamın vay haline sadece can acıtır yazık olur farkında olmak farkına varmak güzel şey!

Venüs
Venüs
10 Temmuz 2022 01:07
Beğendin mi? Evet 1 Hayır 0
sonsuzlukveötesi,

Ne güzel özetlemişsiniz.

Ders almak ve farkında olmak! asıl mesele bu değil mi?

Mars
Mars
21 Temmuz 2022 12:59
Beğendin mi? Evet 2 Hayır 0

"Hala kapanmamış yaralarım da var biliyorum, onlarda bir gün gururla taşıdığım diğer izlerim gibi ışıldayacak ve benim hayat yolumda yol göstericim olacaklar." En sevdiğim cümle oldu bu. Bu işte bizi korkutmadan adım attıracak en kendin severek adım atacağımız yolculukların başlamasını sağlayacak. Ben o izlerle yaşamayı çok seviyorum o izler bana ve bedenime yenilik katıyor. İşte ben ezberleri aşıyor farklılıkları gülümseyerek karşılıyorum 🙏

Venüs
Venüs
22 Temmuz 2022 07:26
Beğendin mi? Evet 1 Hayır 0
Mars,

Bizi biz yapan en güzel izler onlar 👍

Jüri Türkiye » Makaleler » Derin Değil Yara İzlerim...