Türkiye

Yerli Araba ve Rakipleri ( Teknik Veriler )

Arkadaşlarınızla paylaşın:


Merhaba, Geçtiğimiz Cuma gününde ilk kez gösterime çıkan yerli otomobil ile ilgili teknik veriler diğer araçlar ile kıyaslandı. Haber Türk tarafından yapılan bu kıyaslama, yerli otomobil ile rakipleri arasındaki teknik farkları net bir şekilde gün yüzüne vuruyor.

Türkiye’nin uzun yıllardır beklediği yerli otomobil projesi, geçtiğimiz Cuma günü tam anlamıyla resmiyet kazandı. Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG) tarafından Bilişim Vadisi’nden düzenlenen bir etkinlik ile beraber Türkiye’nin yerli otomobilleri, kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan tanıtım sırasında Türkiye, bir adet sedan bir adet de SUV ile tanışma imkânı buldu.


 
Türkiye’nin yerli otomobili, 2022 yılında trafik de görülecek fakat daha şimdiden merak konusu haline geldi. Bu yazımızda yerli otomobilimizin, rakiplerine karşı teknik anlamda ne kadar güçlü olduğunu paylaşacağız. Daha fazla uzatmadan ortaya çıkan verileri sizlerle paylaşalım.

Rekabet, otomobil sektörünün ve tüm dünya üzerine en önemli faktörlerden bir tanesi. Çünkü dünya üzerinde onlarca otomobil üreticisi var ve bu şirketlerin ellerinden çıkar araçlar, dünyanın dört bir köşesine ulaştırılabiliyor. Yani Türkiye’nin yerli aracının, hem bir süre sonra ihraç edilmesinin düşünülmesi hem de tüketicilerin yerli otomobili tercih etmeleri için teknik açıdan bazı avantajlara  sahip olması gerekiyor.

Yerli otomobilimiz farklı varyasyonlar ile karşımıza çıkacak. Örneğin, isteyen tüketiciler, yerli otomobilin 200 beygir gücünde arkadan itişli versiyonunu tercih edebilecekken, isteyen tüketiciler ise 400 beygir gücündeki 4 çekişli modeli de tercih edebilecekler. 300 ve 500 kilometre arasında bir menzili bulunan bu araçlar ayrıca, 45 kWh ve yaklaşık 90 kWh batarya kapasitesine sahip olabilecek.


Yerli Otomobil Rakiplerine göre Bir Adım Önde:
TOGG tarafından yayımlanan verilere göz attığımızda SUV tipine yer alan yerli otomobil, alanın en iyisi olarak karşımıza çıkacak. Çünkü yerli otomobilin rakiplerinin teknik verileri incelendiği zaman, hiçbir rakibin 500 kilometre menzil sunamadığını görebiliyoruz. Bunun nedeni ise bir SUV tipindeki aracım 90 kWh batarya kapasitesine sahip olacak olması.

SUV tipindeki yeri otomobilin 45 kWh batarya kapasiteli versiyonu ise 300 kilometre menzil ile sınıfının en iyisi değil. Fakat sadece 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yüzde 80 oranında şarj olabilmesi, yerli otomobilin farkını ortaya çıkarıyor. Bu bağlamda yerli otomobilin, küresel Pazar içerisinde sınırları zorlayacağından ve rakiplerine kafa tutacak seviyede olabileceğinden bahsedebiliriz.

400 beygir gücündeki yerli otomobilin en yakın rakiplerinden bir tanesi ise 408 beygir gücünde olan Volvo XC40 Recharge. 400 kilometre menzile sahip olan araç, 78 kWh batarya kapasitesine sahip ve yüzde 80’lik şarj durumuna 40 dakika gibi bir süre içerisinde gelebiliyor.  Rakipler arasında 455 kilometre menzil ile en uzun menzile sahip olan Kia Niro EV ise sadece 240 beygir gücünde karşımıza çıkıyor. Yani baktığımız zaman her iki rakip de yerli otomobili tüm koşullarda geçemiyor.

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de lansman fiyatları ne kadar olacak ve Yerli otomobilimiz KDV veya ÖTV de bir avantaj sağlanacak mı ?Haftanın En iyi konuları
img
Formatlık Windows 11 Pro - Home | 24 H
21-06-2024, 09:24
W10+11 + Pro Mod + Lite Windows 11 Iot
img
IOBit Software v16.0 Final Türkçe
21-06-2024, 09:14
Tüm bilgisayar bakım onarım
img
Windows 10 Pro | Redstone 2 | Build
20-06-2024, 14:15
Sistem yapımında

Kimler Çevrimiçi

1 Ziyaretçi(ler) çevrimiçi:
Misafir(ler)1
Kullanıcı Listesi
JuriTurk çevrimiçi 8 saat önce
Bizi Nasıl Buldunuz ?