Biraz Huzur...
Sarılmak ben senin boşluğunu tamamlarım demektir. Her ne olursa olsun yanındayım demenin sessiz halidir..

Üzüntü!

Bugünlerde hepimizin ana duygusu, “hiçliğimizin ve her şeyin değersizleştiği günlerde ana duygumuzun adı..

Üzüntü ana duygumuz ama illaki başka bir duyguya yönelime hazırdır insan beyninde. Ama böyle kaoslarda insan kilitleniyor ve bu duyguyu hangi duygu ile örtbas edeceğini kestiremiyor, aynı şu anki ruh halim gibi.

Etrafımda gördüğüm herkesin acıyı paylaşma, anlatma, yaşama şekli bambaşka. Kendi küçük çevremde gördüklerim, sosyal medyada gördüklerimle harmanlanınca büsbütün dağılıyorum. Çok kendini feda eden kadar bitap edenler… Ve yerli yersiz, ki şu anda hepsi yersiz etrafa saldırıya çalışanlar beni çok rahatsız ediyor.

Sadece susuyorum belki sizde benim gibisinizdir bilmiyorum, âmâ ben üzüntümün öfkeye dönmemesi için susuyorum. Nasıl bir vicdandır ki insanlar (kardeşlerimiz) çoğu göçmüş, çoğu enkaz altında ve en acısı da geride yarım kalan, ailesini yitirmiş enkaz halinde olan kardeşlerimizin acısı kor halindeyken diğer insanları eleştirmek.  Onların ne yaşadıklarını bilmeden veya herkesten aynı tepkiyi, tepkimeyi beklemek ne kadar adil? Ve bunu da haklıymış casına ve acı çekenlerin acılarına acı kattıklarını bilmeden eleştirdikleri kişiler gibi kötülük yaptıklarını hiç fark edememeleri normal mi?

Sarılmak…

Sevdiğimiz birine sarıldığımızda bilimsel olarak vücudumuz oksitosin ve endorfin hormonu salgılar. Oksitosin hormonu kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan mutluluk, aşk, sevgi, neşe duygularını harekete geçirir.

Sevdiğimiz birine sarıldığımızda, gerginlik, stres, kaygı, korku gibi olumsuz ruhsal duygular kendiliğinden kaybolur.

Sevdiklerimiz uzakta veya onları kaybettiysek o zaman kendimize sarılmak belki de en doğru seçim olacaktır. Bu sayede öz şefkatimizi arttırıp, kendimize olan sevgi bağımızı güçlendirmiş oluruz. Çünkü Sevgi her daim iyileştirir.

Sarılmak gülmek, ağlamak kadar basit ama etkisi büyük bir sihirdir. O halde üzüntü duygumuzu sarılmanın verdiği o güven hissi le değiştirelim mi?


Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman ve HATAY size sarılıyoruz

Sağlıcakla kalınCtrl
Enter
Hatalı bir Yazımı gördünüz?
yazıyı seçip Ctrl+Enter basarak yönetime bildirin.

Yorumlar

Yorum yaparak sizde etkileşime katılın.
Değerli yorumlarınız bizim için çok kıymetli!
Jüri Türkiye » Makaleler » Biraz Huzur...